Jdi na obsah Jdi na menu
 


Posvícenská zábava

17. 10. 2010

 

polka.jpg

 

Posvícení se podle legendy slavilo již na počest vysvěcení chrámu krále Šalamouna v Jeruzalémě. Byla to vždy výroční slavnost v neděli před svátkem světce, jemuž byl zasvěcen místní kostel. Vzhledem k tomu, že se oslavovalo ukončení polních prací, byl to jeden z nejoblíbenějších svátků prostého venkovského lidu.

Slavívalo se na podzim, tedy v období, kdy již byl nový mák do buchet, zásoba čerstvé mouky a vajec, zralé švestky na povidla a vykrmené husy na pekáč, zkrátka ideální doba ke slavení. V Čechách se slavnost nazývala posvícení, na Moravě hody.

Dříve se slavilo téměř v každé farnosti v jinou dobu. Lidé chodili do okolních obcí, aby navštívili své příbuzné a přátelé nebo aby něco utržili za prodej různého zboží. Také se jim díky této slavnosti naskýtala možnost dobrého jídla a zároveň odpočinku od práce.

Proto členové našeho sboru uspořádali již tradiční posvícenskou zábavu, která se konala 16. Října 2010 v sále kozohlodské hasičské klubovny.  K tanci a poslechu nám hrála skupina TIP. Všichni se dobře bavili a těšíme se na další posvícení.

 

sdhkozohlody.rajce.idnes.cz/16.10.2010_Posvicenska_tanecni_zabava/

 

 

Náhledy fotografií ze složky Posvícenská zábava